Dnes je saturday, 18. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Přístavba dětské léčebny za dvacet milionů začne už letos

2.3.2015 4:37 | Původní vydání | Radim Hruška

Křetín - Jihomoravské dětské léčebny plánují v letošním roce hned dvě velké investiční akce. První z nich počítá s přístavbou Dětské léčebny pohybových poruch Boskovice, druhá pak s rekonstrukcí prostor v Dětské léčebně se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Více prozradila v rozhovoru pro Zrcadlo ředitelka Jihomoravských dětských léčeben Kateřina Bednaříková.

Přístavba dětské léčebny za dvacet milionů začne už letos
Léčebna v Boskovicích. Foto archiv Zrcadla

Co umožnilo tak rozsáhlé investice?

Od našeho zřizovatele, kterým je Jihomoravský kraj, jsme dostali potřebné finanční prostředky. Největší investice se týká Dětské léčebny pohybových poruch v Boskovicích. Je to částka dvacet milionů korun. Už delší dobu se tam plánuje přístavba k léčebně, protože stávající prostory jsou malé a neustále se tak potýkáme s nedostatkem místa.

Druhá investice je rekonstrukce vedlejší budovy v Ostrově u Macochy, kde funguje dětská léčebna se speleoterapií. V objektu jsou jen tři pokojíky pro maminky s dětmi, což by se mělo změnit. V rámci rekonstrukce vznikne sedm nových pokojů. Na tuto akci už máme hotový projekt, počítáme s tím, že bude stát tři a půl milionů korun.

Vraťme se k Boskovicím, jak bude přístavba vypadat?

Plánujeme jednopodlažní přístavbu rehabilitační části. Tím se nám uvolní místo v původní části a vzniknout tam další pokoje pro maminky s dětmi, kterých je nedostatek. Je jich tam v současné době jen jedenáct, přitom je velký tlak na pobyty maminek s dětmi. Maminky se při pobytu zaučí v cvičení s dětmi a jejich přítomnost je důležitá také pro psychiku malých pacientů. Je proto žádoucí, aby tam bylo víc pokojů, a touto investicí by se nevyhovující situace mohla vyřešit. Plánujeme také stavbu montovaných domků vedle hlavní budovy pro maminky s dětmi. V rehabilitační části vzniknou navíc dvě tělocvičny, rehabilitační boxy a také místnost pro ergoterapii.

V jaké fázi jsou přípravné práce?

Už máme zpracovaný projekt a jsou zahájena řízení nutná k získání stavebního povolení. Musí se vyhlásit veřejná soutěž na zhotovitele a všechny další věci, které k tomu patří. Když všechno půjde bez problému, tak by se mělo začít stavět v druhé polovině letošního roku. Budeme se snažit, aby práce skončily v příštím roce a nové prostory mohly co nejdříve sloužit našim klientům.

Jak důležitý je pro léčbu pobyt rodičů s dětmi?

Velmi. Důležitý je neustálý kontakt dítěte s rodičem, protože dítě na něho bývá velmi fixované a psychika hraje při léčbě svoji roli. Cvičení, která děti absolvují, nejsou bolestivá, ale jsou pro ně nepříjemná a přítomnost nejbližších vše usnadňuje. Rodiče se navíc musí vzdělávat. Naučí se nejen postup cvičení, které s dětmi musí doma provádět, ale také například i to, jak se má postižené dítě stravovat.

O jak starých dětech se bavíme?

Léčebna v Boskovicích přijímá děti od jednoho roku věku. Pobyt s doprovodem preferujeme až do věku šesti let. Bohužel ale v současné době nemůžeme uspokojit všechny. Máme i pokoje pro starší děti, kde mohou rodiče dítě nechat samotné nebo si zajistit nějaké ubytování a do léčebny docházet. Zájem o pobyt s doprovodem je velký, protože mezi rodiči jsme oblíbení. K tomu přispívá i fakt, že rehabilitace v boskovické léčebně je na velmi vysoké úrovni.

S jakou diagnózou do Boskovic a Ostrova u Macochy malí pacienti přicházejí?

Diagnóza našich klientů v Boskovicích je většinou dětská mozková obrna, což je poškození mozku, které vyúsťuje v ochrnutí různých částí těla. Speleoterapie v Ostrově u Macochy je naopak vhodná pro onemocnění dýchacích cest. Jezdí tam tedy děti, které mají astma, sennou rýmu nebo chronické či opakované záněty dutin, a podobně. Na pobytu jsou tři týdny a za tu dobu pobývají v jeskyni jedenáct dní. Bývají tam průměrně čtyři hodiny denně. Tato terapie je vhodná pro děti od čtyř let. Pobyt v Boskovicích může být i dlouhodobý, ale většinou trvá třicet dní.

Práce probíhají ale také v Dětské léčebně ve Křetíně...

Ve Křetíně máme už z loňského roku zahájenou rekonstrukci zámeckého parku, na kterou jsme získali dotaci. Letos se práce dokončují. Chceme ještě obnovit mlatové cestičky a dokončit parkoviště. V části parku bychom také chtěli vybudovat přírodní hrací prvky pro menší děti.

Jihomoravské dětské léčebny poskytují komplexní odbornou následnou péči pro děti všech věkových kategorií v oboru rehabilitace, alergologie, obezitologie na třech samostatných pracovištích ve Křetíně, Boskovicích a Ostrově u Macochy.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509