Dnes je monday, 29. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



V Blansku zahájili stavbu přemostění za více než čtvrt miliardy

2.8.2021 10:51 | Původní vydání | Pavla Komárková

BLANSKO - Práce na projektu mostu vedoucího přes železniční trať a řeku Svitavu na Staré Blansko dnes odstartovaly. Základní kámen stavby přemostění symbolicky poklepali zástupci vedení města Blanska, Jihomoravského kraje, Správy a údržby silnic JMK, Správy železnic i zástupci firmy Metrostav DIZ coby zhotovitele. Spojnice mezi dvěma částmi Blanska, které rozděluje železniční koridor, vyjde na více než 264 milionů korun. Hotová by měla být do listopadu 2022.

V Blansku zahájili stavbu přemostění za více než čtvrt miliardy
Foto Město Blansko

Dělníci začali upravovat areál bývalých uhelných skladů v ulici Svitavská, v němž donedávna fungoval výkup kovů. Ve městě od pondělí 12. července začaly také dopravní omezení související s přípravou na stavbu nového kruhového objezdu u Penny marketu. „Stavba přemostění je pro naše město zásadní, železniční trať rozděluje město na dvě části. Ty jsou nyní spojeny pouze železničním přejezdem, na něm jsou ale závory zhruba 40 minut z hodiny zavřené. Komplikace to přináší také na průjezdu městem po ulici Svitavská a Poříčí, která slouží jako jediný průtah městem,“ vysvětlil starosta Blanska Jiří Crha. 

Samotné přemostění bude mít délku 155 metrů, celková délka stavby ale dosáhne 431 metrů. Most v nejvyšším místě dosáhne 22,5 metru nad kolejiště. Stane se tak novou dominantou města. Na současné komunikace bude most z obou stran napojen okružními křižovatkami.

„Přemostění bude nejvýznamnější a nejdražší stavba v letošním roce, ale také jedna z nejvýznamnějších a nejdražších staveb v historii Správy a údržby silnic JMK. Stavba bude zajímavá i z technického hlediska, ocelové oblouky budou vyrobeny v mostárně a smontovány budou až na místě. Spolu s betonovou deskou pak budou vysuty na mostní pilíře, to bude jistě zajímavá akce nejen pro občany Blanska,“ popsal náměstek ředitele Správy a údržby silnic JMK Roman Hanák. 

Zhotovitel, firma Metrostav DIZ, chce první stavbu související s přemostěním, okružní křižovatku poblíž Penny marketu, dokončit do listopadu letošního roku. „Rozběhnou se také práce na mostních pilířích a výrobě ocelové konstrukce mostu, v průběhu jara příštího roku je budeme po částech navážet do Blanska, aby mohl být následně červnu příštího roku během pár dní proveden výsuv na pilíře, něco podobného se nevidí zase tak často,“ připomněl Zdeněk Mička z Metrostavu DIZ. „Celá stavba je složitá také tím, že most se realizuje nad vodním tokem a nad širokou a frekventovanou železniční tratí. I když bude doprava na ní částečně ve výluce, z pohledu bezpečnosti prováděných prací a organizace to bude velice složité a bude klíčové dodržet všechny nastavené termíny,“ doplnil Mička. 

Se stavbou přemostění souvisí také stavba nového podchodu v železniční stanici Blansko-město a zrušení stávajícího silničního přejezdu. „Přemostění je nutností nejen z dopravního hlediska, dojde díky němu také k výraznému posílení bezpečnosti. Operativně budou moci zasahovat i na Starém Blansku složky IZS, zlepší se tak dostupnost lékařské péče ale i možnost zásahu policie nebo hasičského záchranného sboru nejen v průmyslové zóně v této části města. Bezpečnost zvýší také vybudování podchodu pod železniční tratí v zastávce Blansko-město a následné uzavření přejezdu pro automobilovou dopravu, který patří mezi nejméně bezpečné v rámci celé ČR,“ dodal starosta Blanska Jiří Crha. 

„Přemostění je nutností nejen z dopravního hlediska, dojde také k výraznému posílení bezpečnosti. Operativně budou moci zasahovat i na Starém Blansku složky IZS, zlepší se tak dostupnost lékařské péče ale i možnost zásahu policie nebo hasičského záchranného sboru nejen v průmyslové zóně v této části města. Další stavbou bude navíc vybudování podchodu pod železniční tratí v zastávce Blansko-město a následné uzavření přejezdu pro automobilovou dopravu, který patří mezi nejméně bezpečné v rámci celé ČR,“ dodal starosta Blanska. 

Právě úrovňové křížení silnice a železnice vnímá jako velký kolizní bod také Správa železnic. „Ten přejezd není nebezpečný proto, že by byl slabě zabezpečený, je zabezpečený přesně podle technických norem a další legislativy. Jeho riziko ale spočívá v tom, že je velmi frekventovaný chodci i automobilovou dopravou. Koridorovou trať mezi Brnem a Českou Třebovou využívá také velké množstvím vlaků a to neustále poroste. Navíc přejezd je v blízkosti železniční zastávky, na které zastavuje každý osobní vlak, tím se samozřejmě prodlužuje doba uzavření závor na přejezdu. Po dokončení přemostění a uzavření současného přejezdu dojde k zásadnímu zvýšení bezpečnosti i plynulosti dopravy v centru Blanska,“ doplnil ředitel oblastního ředitelství Správy železnic Libor Tkáč. 

O přemostění přes železniční trať se v Blansku mluví už od 60. let minulého století. Realizovat se jej nepodařilo ale ani v roce 1997, kdy se elektrifikovala trať. Město proto začalo tuto akci připravovat samo. „Začali jsme zpracovávat projektovou dokumentaci a vykupovat pozemky. V roce 2016 jsme podepsali memorandum o spolupráci mezi městem a Jihomoravským krajem. Zásadní ale bylo zahájení spolupráce se Správou železnic v roce 2019. Podařilo se vykoupit všechny pozemky, získat stavební povolení a zejména zabezpečit financování celé akce ze Státního fondu dopravní infrastruktury, JMK a rozpočtu města Blanska,“ připomněl Jiří Crha.

„Vedení města Blanska, které celý projekt připravilo, bych chtěl moc poděkovat. Věřím, že realizace ze strany zhotovitele proběhne také hladce a v říjnu roku 2022 se tady znovu sejdeme a přemostění bude možné začít využívat,“ dodal Libor Tkáč ze Správy železnic.

Starosta města pak poděkoval všem svým předchůdcům, kteří se na přípravě projektu podíleli, zaměstnancům úřadu i všem spolupracujícím institucím a organizacím. „Chtěl bych také požádat občany města Blanska o shovívavost a trpělivost při realizaci této stavby, protože jako každá stavba přinese určitá omezení. Věřím ale, že zlepší dopravní obslužnost v našem městě i bezpečnost. Trvalé spojení obou částí Blanska je nutností,“ dodal Jiří Crha. 

Zdroj www.blansko.cz, Pavla Komárková

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509