Dnes je sunday, 12. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



V Moravském krasu žije rys ostrovid, zachytila ho fotopast

13.1.2017 16:10 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - V Moravském krasu se dlouhodoběji usadil rys ostrovid. Výskyt této vzácné kočkovité šelmy v lesích regionu potvrdilo pozorování v terénu a také snímky z fotopasti.

V Moravském krasu žije rys ostrovid, zachytila ho fotopast
Rysa v Moravském krasu zachytila fotopast. Foto Hnutí Duha

Že se rys pohybuje po území Moravského krasu, minulý týden potvrdily nálezy stop při společném mapování odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny Mendelovy univerzity v Brně, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a dobrovolníků Hnutí Duha. Nezpochybnitelný důkaz pak přinesla fotopast, umístěná u nalezené stržené kořisti.

„První hodnověrné údaje o výskytu tohoto vzácného druhu se objevily již na podzim, ale tehdy nešlo vyloučit, že jde jen o migrujícího jedince. Teď se však prokázalo, že se zde zdržuje dlouhodobě, o čemž svědčí opakovaná pozorování, nálezy stop i kořisti,“ uvedl zoolog Správy CHKO Moravský kras Antonín Krása.

Nejbližší rozmnožující se populace rysa v České republice žije v Beskydech a Javorníkách. Největší tuzemská populace se vyskytuje v jihozápadních Čechách. Přírodovědci během mapování rysa v Moravském krasu odebrali vzorky trusu a srsti pro genetické analýzy, které by mohly ukázat na původ zvířete.

„Rys ostrovid je silně ohrožený druh, který má o poznání nižší schopnosti kolonizace nových oblastí než například vlk. Věrohodné údaje o jeho přítomnosti mimo oblasti jeho trvalého výskytu v Beskydech a na Šumavě jsou proto velmi cenné. Případ v Moravském krasu ukazuje, kde všude rys může nacházet dobré podmínky k životu. Klíčové bude, aby se podařilo ho ochránit před pytláky nebo před intenzivní dopravou,“ podotkl Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc.

Rys se pohybuje a loví na stovkách kilometrů čtverečních. Odborníci proto předpokládají, že jeho domovský okrsek v regionu pravděpodobně zahrnuje i širší okolí Moravského krasu a Drahanské vrchoviny.

„Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny MENDELU byl informován o výskytu rysa na území Moravského krasu, na základě toho instruoval svůj personál, aby monitorovat jeho případný další pohyb,“ dodal Pavel Mauer, zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny, na jehož území se rys vyskytuje.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je jednou ze dvou našich divoce žijících kočkovitých šelem. Plachá, samotářsky žijící šelma je ze tří velkých šelem nejmenší, loví proto menší kopytníky, jako jsou srnci, méně jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Ne nadarmo se rys nazývá ostrovidem - vyniká bystrým zrakem, ale také sluch má výtečný.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je rys chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený. Navzdory vhodným podmínkám ve většině našich pohoří trvale osidluje pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Většímu rozšíření brání především ilegální lov. Zdroj: šelmy.cz

Galerie k článku

Rysa v Moravském krasu zachytila fotopast. Foto Hnutí Duha

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509