Dnes je monday, 13. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



V Sebranicích stojí Karlštejn, majitel ho stavěl jedenáct let

14.5.2016 5:12 | Původní vydání | Michal Záboj

SEBRANICE - Na výlet na Karlštejn turisté nemusí cestovat do středních Čech. Dokonalou kopii sídla císaře Karla IV. zájemci najdou i na zahrádce jednoho z rodinných domů v Sebranicích.

V Sebranicích stojí Karlštejn, majitel ho stavěl jedenáct let
Jaroslav Páral a jeho Karlštejn. Foto Michal Záboj

Hrad Karlštejn v měřítku 1:25 si na svém pozemku hned vedle hlavní silnice přes obec postavil dnes šestaosmdesátiletý Jaroslav Páral. S jeho budováním začal v roce 1963. Stavba paláců a hradeb mu pak zabrala jedenáct let.

„Tehdy byla v jednom časopise výzva, aby se lidi nějak zapojili a podpořili návštěvnost hradů a zámků. Jeden známý měl tenkrát obchod a na chodbě byl obrázek Karlštejna, tak jsem začal stavět Karlštejn,“ vzpomíná pan Páral.

Jeho Karlštejn je vyhotoven z drobných kamínků, které jsou spojeny směsí cementu a vody. Jako první pan Páral dokončil budovu purkrabství. Pak následovaly další hradní objekty věrně zachycené do nejmenších detailů, jako jsou okna, vrata a střílny.

„Nejhorší bylo chytnout se a najít si čas. Někdy jsem u toho vydržel třeba i do půlnoci. Jednotlivé díly jsem dělal ve sklepě. Když jsem pak nějaký dokončil, byl to vždycky obřad. Pozval jsem kamarády, pomohli mi to vynést na místo a pak se to náležitě oslavilo,“ popisuje tvůrce hradu.

Sebranický Karlštejn má s tím, který nechal postavit císař Karel IV., společného více než jen vzhled. Přímo pod ním se nachází kámen, který pochází ze středočeského hradu. Pan Páral pak má doma vystavenou plaketu a pověřovací listinu zaslanou také přímo z Karlštejna.

Společný oba hrady mají také zájem turistů. „Těch lidí, co se zastavují u chodníku a Karlštejn si fotí a natáčejí, bylo hodně. Já ale když je vidím, tak se raději neukazuju,“ dodává dnes šestaosmdesátiletý tvůrce věrné zmenšeniny hradu Karlštejna Jaroslav Páral ze Sebranic.

Galerie k článku

Jaroslav Páral a jeho Karlštejn. Foto Michal ZábojJaroslav Páral a jeho Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojJaroslav Páral a jeho Karlštejn. Foto Michal Záboj
Sebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal Záboj
Jaroslav Páral a jeho Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal ZábojSebranický Karlštejn. Foto Michal Záboj

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509