Dnes je friday, 26. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Vězení za kšefty s ukradenými knihami ze Křtin platí

24.1.2018 13:01 | Původní vydání | Martin Jelínek

BLANSKO, KŘTINY - Za kšeftování se vzácnými historickými knihami, ukradenými z fary ve Křtinách, platí nepodmíněný trest pro odsouzeného Martina Charamzu ze výši 2,5 roku vězení a navíc i soudem uložená pokuta 400 tisíc. 

Vězení za kšefty s ukradenými knihami ze Křtin platí
Policista drží samopal, který žena pořídila jako dárek pro manžela. Foto Martin Jelínek

Vyplývá to z postupu Nejvyššího soudu ve věci. Na ten se Charamza obrátil s tzv. dovoláním, v němž protestoval proti rozsudku. Nejvyšší soud se ale věcí odmítl zabývat, čímž potvrdil nepodmíněný trest ve věci. Potvrdila to mluvčí blanenského soudu Tereza Richterová.

Kauza je na Blanensku dobře známá. Knihy podle policie kradla v roce 2013 Jitka Reichenauerová, která na faře pomáhala uklízet. Tvrdila, že si myslela, že jsou vyřazené a nepotřebné. Podle spisu si z fary postupně odnesla 230 velmi vzácných knih v celkové hodnotě 2,7 milionu korun. Dosud se jich podařilo vypátrat zhruba polovinu.

Charamzu si našla přes internet a ten od ní postupně koupil či převzal asi 50 těchto vzácných tisků v celkové hodnotě 1,9 milionu korun. Ty pak přeprodával dál. Cílem ženy bylo koupit za peníze vydělané na knihách svému manželovi, milovníkovi historie, sovětský samopal z druhé světové války. To se jí pak skutečně podařilo. Zbraň ale zabavila policie.

Reichenauerová se blanenskému soudu se slzami v očích k činu přiznala. Hodnotu tisků údajně neznala. Za krádež dostala 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a neodvolala se. Také Charamza zprvu dostal podmínku, odvolací soud ale trest zpřísnil s poukazem na to, že trestnou činnost inicioval a ženu naváděl k dalším krádežím. Konec konců v některých z historických tisků smazal údaje o tom, že pocházejí ze Křtin.

Charamza u Nejvyššího soudu neuspěl. Nyní mu zbývá poslední opravný prostředek, a to obrátit se na Ústavní soud. I když tak učiní, soud bude muset nejprve rozhodnout, zda se vůbec bude kauzou zabývat.

Galerie k článku

Blanenský kriminalista s knihami ukradenými ze křtinské fary. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509