Dnes je thursday, 02. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Mipon má zákazníkům stále co nabídnout i po pětadvaceti letech

28.12.2016 5:09 | Původní vydání | PR

SLOUP - Firma Mipon, dnes již tradiční výrobce ponožek se zárukou kvality a s certifikací Moravský kras - regionální produkt a dále s certifikací funkčních ponožek, sídlí ve Sloupě. Pletení ponožek se tam odehrává ve sklepě rodinného domu.

Mipon má zákazníkům stále co nabídnout i po pětadvaceti letech
Leona Bartoňová. Foto Marie Hasoňová

V roce 1993 Josef Mikulášek pořídil první pletací stroj Třebíčské firmy Uniplet a.s. na výrobu ponožkového zboží. Se sortimentem, který stroj vyprodukoval, zásoboval prodejny a sklady v širokém okolí. Částečně uspokojoval i poptávku na zakázkovou výrobu, která byla omezená právě možnostmi stroje. Následně došlo k pořízení dalších pletacích strojů a tím i rozšíření sortimentu, jako jsou například ponožky s jemným svěrem lemu, oblekové a společenské, sibiř a dětské ponožky.

Jelikož dcera Leona Bartoňová se pohybovala ve výrobě od útlého mládí, znala obsluhu strojů, klientelu a odběratele. Díky otci, který ji často sebou vzal na cesty, získala přehled o dění na trhu a vše s tím spojeno.

Výrobu, vedení a následný rozvoj rodinné firmy převzala v roce 2004.  Společnost se začala restrukturalizovat, ale vše mělo svůj čas. Firmě „vdechla“ nový pohled na potřeby zákazníků a hlavně sledovala trendy v technologiích materiálů a kvalitním zpracování. Zajímala se o informace a trendy v textilním ponožkářském průmyslu. V letech 2014 až 2016 se pořídily plně elektronické pletací stroje a dokončovací zařízení. Firma Mipon se zaměřila na speciální materiály a výrobu sportovních funkčních ponožek a kompresních podkolenek. Kromě bavlny, polypropylenu, elastanu a polyamidu nyní produkuje zboží z vláken jako je CoolMax®, Polypropylen Siltex®, Lycra® a dalších.

„V roce 2012 jsme žádali o značku Moravský kras – regionální produkt. Po splnění přísných kritérií jsme ji získali,“ říká majitelka firmy. „Zpětné reakce byly více než pozitivní, což nám dodalo další elán.“

Tady přišla myšlenka vyrábět Netopýří ponožky, které by si mohli turisté zakoupit při návštěvě Moravského krasu – a vyplatilo se.

„Na jaře 2014 jsme uvedli do sortimentu model Arrow Ag+, což jsou funkční kotníkové ponožky s vláknem modifikovaným ionty stříbra. Polypropylen Siltex® je funkční vlákno, které pohlcuje pachy, plísně a bakterie. Přesnou charakteristiku vlákna mohou zákazníci najít na webu www.mipon.eu. Vyrábí se v neonových barvách.

Na podzim 2014 jsme také získali certifikaci na CoolMax® ponožky, které jsme zasílali do Velké Británie do laboratoří firmy Invista na rozbor. Jedná se o model CoolMax All Season – funkční sportovní ponožka vhodná zejména pro běh a fitness a sport,“ vysvětluje Bartoňová.

Výroba ponožek a tradice paní Leonu natolik pohltila, že si dnes neumí představit, že by pracovala v jiném oboru. Ke strojům v poslední době zasedá jen občas, dle potřeby. Její hlavní pracovní náplní je obchodní činnost a provoz podnikové prodejny. Samotné výrobě se tedy věnují ostatní členové rodiny.

Zásobuje především prodejny a firmy nejen v okresech Blansko a Brno, ale i Vyškov, Prostějov, Kroměříž, Kyjov nebo Veselí nad Moravou. Dále zásobuje nemocnice, prodejny se zdravotnickými potřebami, pracovními pomůckami nebo se sportovními potřebami. Navíc funguje i e-shop www.mipon.eu (kam budou postupně doplněny další modely ponožkového zboží), kde si mohou zákazníci i ze vzdálenějších míst ponožky objednat.

Ponožky s netopýrem

Žádná čínská výroba, ale poctivá, nápaditá a smysluplná práce, odměněná zejména spokojeností a nadšením zákazníků. Veselé ponožky s netopýry kupují jak místní lidé, tak turisté. Ti si chtějí odvést z Moravského krasu suvenýr. „Nám je potěšením, že se tohle zboží líbí a můžeme tak zásobovat třeba jeskyně Moravského krasu, Dům přírody a další organizace, kam se Netopýří ponožky hodí.

Dále se orientujeme i na reklamní ponožky například s logem firmy, klubu či s textem. Nyní vyrábíme i štulpny a podkolenky pro sportovní oddíly. Produkovali jsme štulpny pro „kolováky“ ze Svitávky s vlastním logem a následně i vlajkou Czech Republic. Je nám ctí, že mistři ČR Pavel Loskot a Jiří Hrdlička reprezentují právě v našich štulpnách,“ říká podnikatelka.

Sleduje i módní trendy v ponožkovém zboží. „V posledních čtyřech letech jsou aktuální různé barvy a vzory. Čím pestřejší a šílenější, tím lépe. Samozřejmě záleží na každém, co mu jde pod nos. Někteří preferují již zaběhnutý vzor či model, a to i po pětadvaceti letech,“ pousmívá se Bartoňová.

V hlavě se rodí spousty nápadů, ale problém je s realizací, jelikož přicházejí další zakázky a poptávky již zaběhnutých modelů. Vše má svůj čas, a tak věří, že do budoucna nápady zrealizují.

Po pořízení dvou plně elektronických strojů se paní Bartoňová rozhodla vytvořit přijatelnější komfort pro zákazníky, a to zřídit v rodinném domě podnikovou prodejnu, která získala certifikát od MAS Moravský kras z.s. Nachází se na adrese Sloup 166 a otevírací doba je Po-Pá 14.00 - 20.00 hodin. Lze platit i platebními kartami. V obchůdku je skutečně z čeho vybírat, barev i vzorů je dostatek ve všech velikostech, nechybí ani dětské ponožky se zvířátky a již zmíněné kompresní podkolenky atd. Sortiment je rozšířen o dámské punčochové zboží, dětské punčocháče a legíny.

„Na sezonu jaro léto 2017 bychom rádi pro zákazníky připravili například nějaké proužkované či jinak vzorované ponožky a kompresní ponožky či bike ponožky. Na podzim zima 2017 plánujeme lyžařské podkolenky a ponožky z funkčních vláken, které bude třeba opět certifikovat,“ plánuje Leona Bartoňová.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509