Dnes je sunday, 28. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



NÁZORY ČTENÁŘŮ: Máme tady zas, skvělý „letní čas“

4.11.2017 9:44 | Původní vydání | cr

Dostavil se podzim a s ním pro některé radostná událost, která se s železnou pravidelností opakuje již od roku 1979. Ale nyní vážně. Totiž v neděli 29.10. tr. jsme podle vládního nařízení byli povinni ve tři hodiny ráno nastavit všechny hodiny na druhou ranní.

NÁZORY ČTENÁŘŮ: Máme tady zas, skvělý „letní čas“
Ilustrační foto archiv Zrcadla

Pro nezasvěcené čtenáře jen podotýkám, že tohle vládní nařízení se opírá o § 1 zákona č.54/1946 Sb.  Takovou tradici si můžeme odpustit, zvláště když „letní čas“ (dále jen LČ) nic nepřinesl, úspory nejsou a nikdy nebudou.

Opak je totiž pravdou, po každé změně času na hodinách má minimálně 40 procent našich spoluobčanů, dětí a mládeže zdravotní problémy. Potíže s usínáním, celková únava a výsledkem je nepozornost v zaměstnání, za volantem vozidla nebo při vyučování. Jistě, nakonec si zvykneme, někdo dříve, někdo za pár měsíců. Skutečně si musíme zvykat a proč?

Do vlády v roce 1978 od odborníků šla informace, že LČ nepřinese úspory el. energie, přesto se vyhlašoval opak. Doposud úspory nikdo nevyhodnotil z jednoduchého důvodu, protože prostě nejsou a být ani nemohou. Příroda si nedá poroučet, poroučet a stydět by se měli všechny vlády, které svým občanům nařizují nesmyslné pootáčení hodinami dvakrát ročně.

Existuje řada odborných studií a vyjádření odborníků na zdravotní potíže, které změna času způsobuje. Pacient potom nejde k lékaři s LČ, ale stěžuje si na nevolnost, nespavost, únavu. Tyto a další problémy (např. únavou způsobené dopravní nehody) nechtějí slyšet zastánci změn času na hodinách.

Jejich postoj slyšíme: „Ranní vstávání mně nevadí a mám o hodinu delší odpoledne, užívám si sluníčka, mohu být delší čas v přírodě“.  Když dotyčnému sdělíme, že si asi nevšiml, že od roku 1990 si může každý (kromě dětí a mládeže školou povinných) ulehat a vstávat kdy a jak chce, nedočkáme se rozumné odpovědi.

Přitom po zrušení LČ by byli všichni spokojeni. Část populace schvalující natáčení hodin sem a tam nastoupí do zaměstnání o hodinu dříve, mohou třeba i o tři a nechť si užívají delší odpoledne. Den má stejně jen 24 hodin, třeba jim potom dojde, že jako „delší“ odpoledne je na úkor spánku. Naši předkové v 19. století spávali v průměru 9 až 11 hodin a všechno stihli. Postavili železnice, divadla, vodovody, atd.

A právě děti školou povinné jsou zasaženi změnami nejvíc. Od března do října, kromě prázdnin, musí, ano musí denně vstávat o hodinu dříve. Zrovínka dnes mi paní učitelka k tomuto podotkla, že o školní družiny je velký zájem. Začínají již od 6.00 hod., což je podle přírody čas 5.00 hod. Děti ve věku 6 a více let tak musí vlastně ráno vstávat po čtvrté hodině ranní! V mateřských školách je postup podobný.

Nemusíte být odborníkem ve zdravotnictví, ale jistě zdravým rozumem chápete, že takový životní styl určitě zanechá na zdraví populace stopy. Od lékařů víme, že časné vstávání se později projeví v mozkových příhodách, tromboembolických nemocech, atp.

Obracím se na všechny rodiče a prarodiče s otázkou, jaké oni mají zkušenosti s nastavením času dvakrát ročně. Tzv. „letní čas“ a/nebo „zimní čas“ se mi příčí uvádět, protože máme čtvero ročních období. Jaro a podzim jsou krásná období, nebýt oněch nesmyslných změn na hodinách. Jak dlouho ještě...?

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509