Dnes je monday, 29. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Postřehy poslance Lubomíra Toufara z poslanecké sněmovny

3.7.2017 12:18 | Původní vydání | Lubomír Toufar

Vážení čtenáři, opět je tu pro vás občasník z poslanecké sněmovny, aktuálně z 57. schůze. Tentokrát bych chtěl napsat pár řádek o sněmovním usnesení, vztahujícím se k událostem, které se staly právě před sto lety. 

Postřehy poslance Lubomíra Toufara z poslanecké sněmovny
Poslanec Lubomír Toufar. Foto archiv Zrcadla

Nestává se často, že si člověk uvědomuje velikost a vážnost každého slova, které zazní od řečnického pultíku. Někdy se to však stane. Tentokrát se jednalo o bitvu u jednoho městečka v Haliči na západní Ukrajině, která měla velký význam pro dějiny první světové války i naší země. Na jedné straně tu stála rakousko-uherská armáda spolu s armádou německého císařství a na straně druhé armáda vytvořená ze zajatců ruské fronty původem z Čech, Slovenska a Podkarpatské Rusi, příslušníků tzv. Československých legií. To městečko se jmenovalo Zborov, a přestože legionáři byli ve značné početní nevýhodě, drtivě zvítězili, a ještě k tomu zajali mnoho nepřátel.

Mělo to obrovský význam pro budoucí stát. Jako mladíci zde bojovali mnozí budoucí slavní lidé, kteří spoluvytvářeli dějiny naší země. Za všechny jmenujme alespoň budoucí generály Ludvíka Svobodu a Jana Syrového, nebo později v Berlíně popraveného a in memoriam do funkce generála rovněž povýšeného protinacistického odbojáře Aloise Lauba. Usnesení navržené předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) znělo:

 „My, poslanci a poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vědomi si významu bitvy u Zborova pro vznik samostatného československého státu, pro formování bojových tradic naší armády a pro pěstování ducha svobody, občanské hrdosti a lásky k vlasti, přijímáme ke stému výročí hrdinného boje československých legionářů toto usnesení: S hlubokou úctou a vděčností si připomínáme 1. a 2. červenec 1917 jako slavné dny naší historie. Oběti československých legionářů přinesly u Zborova velké vítězství a významně přispěly k uznání legitimity zahraničního odboje a našeho práva na sebeurčení. Činy legionářů by neměly být nikdy zapomenuty. Hrdinové od Zborova zasloužili se o stát.“

A obligátní citát na závěr. Ten dnešní je od kolegy poslance a novopečeného ministra financí Ivana Pilného (ANO). Nebyl sice pronesen přímo ve sněmovně, ale v rozhovoru pro deník Právo. Stojí ale za to. Pilný se tam v podstatě vyslovuje proti vyplácení důchodu lidem nad 65, kteří už nezvládají svá náročná povolání. Říká: „Určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu.“ Vtipně to glosoval Martin Fendrych z Aktuálně.cz: „Takže řidič tiráku, autobusu, vyhořelá učitelka, která už nezvládá třicet páťáků, nedostanou penzi, ale sednou za volant sekačky (v zimě můžou na traktůrku čistit chodníky) a pojedou, dokud nepadnou. ANOstředověk, až na to, že ve skutečném středověku se o staré často starala rodina.“

Nemám, co bych dodal. Krásné nastávající léto, dovolenou a prázdniny Vám přeje

Lubomír Toufar, poslanec PSP ČR za ČSSD

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509