Dnes je monday, 29. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Nečasová vyhrála u soudu 13 výroků z 15ti ve sborníku o restitucích

14.11.2017 16:27 | Původní vydání | ČSBS Boskovice

BLANSKO - Ve víru zpráv kamenného tisku a kamenné televize o dvou výrocích, za které se musí omluvit žalobkyním členka ČSBS Mgr. Eva Nečasová, zapadlo její vítězství v 13 podstatných výrocích o rájeckém knížeti, majiteli panství za I. ČSR a protektorátu.

Nečasová vyhrála u soudu 13 výroků z 15ti ve sborníku o restitucích
Svatba Idy Salmové s důstojníkem wehrmachtu. Foto z archivu dr. Jaroše N. HDK Boskovice

Zatímco nález Ústavního soudu potvrdil omluvu za dva výroky, usnesení Ústavního soudu odmítlo stížnost žalobkyň na 13 výroků o pozici pana knížete v protektorátu, o členství v německých organizacích říše a dalších faktech. Proto se naplnilo konstatování soudce I. instance pana JUDr. Michala Ryšky, který po skončení soudu kladl na vědomí přítomným novinářům toto: „Opovažte se napsat, že Nečasová prohrála soud! Byla mnohem úspěšnější!“

Náš ČSBS Boskovice se k soudu vyjádřil memorandem a poděkováním za minoritní votum ústavního soudce prof. JUDr. Jana Musila, který poukázal na to, že Nečasová měla být osvobozena i za zbylé dva výroky, a tím vyjádřil odlišný právní názor na vynesený nález.

Náš svaz toto rozhodnutí soudu respektuje, nicméně vyhrazuje si právo na poukaz na historické reálie, které jsou pro rájeckého knížete kontraproduktivní a svědčí o tom, proč ministerstvo vnitra správně nikdy neudělilo knížeti československé občanství.

Řada historických reálií týkajících se skutků knížete - kromě osvíceného Vrchního soudu v Olomouci - byla dle nás opomenuta nebo nezdůrazněna v řízení obecných soudů. Jako odbojáři máme zato, že toto se opět projeví v řízení o restituci, kdy o všem je dobře zpraveno ministerstvo vnitra, které za žádného ministra nedoznalo posmrtné udělení čs. občanství panu knížeti, což by znamenalo obrovskou restituci jedenáctimiliardového majetku okresu Blanenska a Boskovicka.

Podle nás odbojářů ministerstvo vnitra doposud postupovalo správně v souladu s nálezy let 1945-1947 o panu knížeti a jeho rodině.

Poukazujeme i na novou skutečnost, kdy dokumenty vyšetřování ministerstva vnitra z let 1946-1948 prokazují, že podle vyšetřovatelů podniku šamotové továrny a elektrárny panství Rájec se majitel sice nedopustil skutků proti ČSR, avšak nezůstal věren ČSR a dokonce nadržoval germanizaci v podnicích a germanizátory neodstranil. Toto je nepominutelný fakt, který nedokázala zbořit žádná dosavadní žaloba, stejně jako fakt, že I. protokolní kniha města Rájce dokládá stanovisko při šetření knížete a rodiny: „Nikomu za okupace nepomohli a proto všichni patří ven!“ Toto bylo zaznamenáno při vyšetřování v Rájci, a jen humanitární ohled na nemoc knížete tomuto aktu odsunu knížete a rodiny zabránil.

ČSBS Boskovice trvá na prohlášení zástupců svazu dr. Skoupého a Mgr. Klemsy z roku 2005 o tom, že kníže se za okupace choval jako Němec, byl Němec, a pod vedením jeho úředníka se Rájec stal oporou okupační moci.

Dále trvá na vyjádření pamětníků, kteří znali případ knížecí rodiny a věděli, že tzv. prozatímní osvědčení občanství dostal kníže posmrtně od ONV Boskovice jen a jen z důvodu, aby rodina obdržela potravinové lístky a nestrádala, nikoli z důvodů češství.

ČSBS Boskovice věří v postup Ministerstva vnitra, které jediné má pravomoc udělit či neudělit zesnulému knížeti zpětně čs. občanství, že uchová dosavadní rozhodnutí a čs. občanství knížeti neudělí. Ministerstvo vnitra doposud postupovalo podle doložených vyšetřování, dokumentů a svědectví o knížeti a jeho rodině, a v souladu s ústavním dekretem ČSR č. 33/1946 Sb. o státním občanství vyšetřovaných osob, a s dekrety 12, 100 a 108 o konfiskaci německých majetků.

ČSBS Boskovice tedy má podložený důvod domnívat se, že postup Ministerstva vnitra k restituci v Rájci bude nadále zachován, a že po čtvrtstoletí bude konečně za celou kauzou napsána restituční tečka.

Oblastní výbor a Historicko dokumentační komise ČSBS Boskovice

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509