Dnes je friday, 26. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Seriál Zrcadla: 750 let Vilémovic, vzpomínky na život v obci 11

5.11.2017 16:07 | Původní vydání | Miroslav Buchta

VILÉMOVICE - Vilémovice si letos připomínají 750 let od první písemné zmínky. K tomuto výročí zpracoval vilémovický rodák doc. Ing. Miroslav Buchta, CSc. seriál věnovaný vzpomínkám na život v obci.

Seriál Zrcadla: 750 let Vilémovic, vzpomínky na život v obci 11
Dorostenci Sokola Vilémovice (Vavřinec, 2. 6. 1957)

Část 11

Dalším krokem pak bylo utkání dospělých s mužstvem Těchova na hřišti na Obůrce. Šlo se tam pěšky po trase: horní můstek Macochy, zkratkou dolů k Punkevním jeskyním po „Stezce smrti“, nahoru do Suchdola a další zkratkou na Obůrku. Bylo to v neděli 10. července 1955. Byl jsem přímým účastníkem této akce.

Protože původní hřiště po obnovení činnosti nevyhovovalo, bylo zřízeno hřiště nové posunutím na sousední parcelu, kde bylo původně pole. Bylo to umožněno tím, že již fungovalo místní JZD. Byly zvětšeny rozměry a hřiště bylo rovnější. Bez velké slávy bylo otevřeno mistrovským utkáním se Sokolem Šošůvka, na začátku nové sezóny 1959/1960, a to 23. 8. 1959.

V té době nebyly k dispozici žádné kabiny, takže my jsme se jako domácí převlékali doma a hosté zpravidla v autobuse. A v řadě případů tomu bylo stejně, když jsme hráli venku.

V období mládí, jak je patrno z přiložené fotografie, s námi hrával kopanou Franta Ševčík, jinak hokejista Rudé hvězdy Brno, ve fotbale však hráč Sokola Vilémovice. Byl jen o rok mladší, takže jsme byli dlouholetí spolužáci od národní školy až po jedenáctiletku. Nakonec jsme oba absolventy VUT Brno.

Bohužel dne 22. 7. 2017 ve věku 75 let po dlouhé těžké nemoci zemřel. Čest jeho památce.

Hokej

V oblasti sportu se obec Vilémovice v poválečných letech proslavila nejvíce hokejem, protože se její hokejové družstvo probojovalo a hrálo dlouhá léta v krajských soutěžích bývalého kraje Brno, později Jihomoravského.

Začátek vzniku hokejového oddílu SK Macocha Vilémovice spadá do zimy 1948/49, kdy se také sehrála první přátelská, a o rok později již mistrovská utkání.

Hrálo se tenkrát na místním rybníku, pochopitelně zamrzlém, což obstarala sama příroda. Ale bylo potřeba vyrobit branky, které zřejmě udělal místní kovář pan Tesař, a také vyrobit mantinely. Ty byly po podélných stranách hřiště nízké, pouze za oběma brankami vysoké. Údajně byly vytvořeny z desek, které zbyly po šatnách z fotbalového hřiště. A protože se po válce již fotbal nehrál, bylo možné materiál použít pro nové účely.

Pro založení hokejového oddílu bylo potřeba předložit seznam s určitým počtem hráčů, určité věkové hranice. Viděl jsem ten dokument, na kterém byla i jména osob, které ani neuměly bruslit. Ale účel světí prostředky a pro dobrou věc je možné i lehce klamat.

Bruslení ve Vilémovicích bylo možné jednak na rybníku na návsi, jednak v tzv. „Zmole“ na dolním konci vesnice. Zmola = roklina (na Moravě). To byla taková větší „louže“ v nepravidelném kruhu, spíše elipse. Nacházela se mezi zahradou Trněných a domem č.p. 13, ze kterého pocházela moje maminka.

Byl to přírodní výtvor, ovšem na výtoku omezený betonovou deskou. Do Zmole přitékala voda z rybníka místním potokem, který tehdy ještě nebyl veden betonovým potrubím. A cca 15 m od Zmole voda ústila do Vilémovského propadání a vyvěrala až v Pustém žlebu.

Při poznámce o tom, že potok byl sveden do betonových rour chci vzpomenout na to, že v této souvislosti došlo i ke srovnání terénu a úpravě místní páteřní cesty, při které byly skáceny dvě krásné lípy před č.p. 16. Škoda, přeškoda.

Na ledě ve Zmole, který býval i vlivem močůvky ve vodě, barevný, získávali zkušenosti děti zejména z dolního konce vesnice. I já jsem tam bruslíval na bruslích, které se přišroubovaly přechodně na zimní boty. Říkalo se jim „šlajfky“ nebo též „kolumbusky“. Teprve později mně byly koupeny brusle „kanady“ které byly přidělány pevně na speciální hokejové boty.

Ještě se vrátím k hraní závodního hokeje na rybníku. K lajnování sloužily jednoduché prostředky: špagát a barvy koupené v koloniálu Hřebíček a dřevěná desková šablona. Bylo ale nutné osvětlit rybník. Proto na obou stranách rybníka bylo umístěno několik stožárů, mezi nimi byla natažena ocelová nosná lana a na nich pak uchyceny velké plechové lustry, uvnitř nich svítily žárovky, kterým se říkalo „goliáš“. Proud byl veden ze sloupu elektrického vedení kabely potřebného průřezu.

Ale toto hřiště nevyhovovalo, protože v průběhu zimy docházelo k tomu, že led praskal, neboť z rybníka odtékala voda, dále proto, že místní cukrář p. Malach tzv. „ledoval“, aby měl ve svém sklepě ve stráni u svého domu kusy ledu pro chlazení zmrzliny, kterou prodával v létě na Macoše.

Pokračování příští víkend...

Galerie k článku

Místní fotbalová jedenáctka z roku 1957Mužstvo Sokola Vilémovice 23. srpna 1959Dorostenci Sokola Vilémovice (Vavřinec, 2. 6. 1957)

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509